BLOG

Jeep

A 10 legkevésbé megbízható autó

November 08, 20227 min read

Bevezető:

Az emberek többsége azért vásárol új autót, mert szeretné elkerülni a használtakkal járó kockázatokat.

Nem valami kellemes dolog úgy járni, mint az a vevő, akiről az elmúlt hetekben olvashattunk: a Mercedest megvásároló illetőt a bíróság szerint is átvágták, és olyan autót kapott a pénzéért cserébe, amire milliós összeget kellett volna még rákölteni, hogy használható legyen. Ráadásul még az óra is vissza volt tekerve.

Csakhogy túl szép lenne a világ, ha azt állíthatnánk, hogy minden használtautó-vásárlás kockázat, miközben az új autók vételekor évekre hátradőlhetünk.

Persze, a több évre szóló gyári garancia miatt nem kell annyit aggódnunk az ide tartozó szervizköltségeken, de akkor is: amikor az ember kigurul egy szépséggel a szalonból, egy ideig legfeljebb a csereperiódusok miatt akar autószerelőt látni, nem pedig a bosszantó meghibásodások miatt.

A Consumer Reports (CR) év elején összeállította azt a listát, amely a legkevésbé megbízható autókat tartalmazza kategória szerint. Nem a legújabb verziókat osztályozták, hanem a modelleket összességében, a kezdeti verzióktól a legfrissebbekig, szigorúan az azokat felhasználók tapasztalatai alapján.

A listához használt adatokat a CR autótulajdonosoktól gyűjtötte be az Annual Auto Survey, vagyis az éves autós kérdőív kitöltetésének segítségével.

Jeep

Kisautós kategória: Ford Fiesta

Az Európában is népszerű modellből az elmúlt 4 évben több mint 1 millió darabot adtak el az öreg kontinensen.

·      2013-ban 292 715-öt,

·      2014-ben 308 345-öt,

·      2015-ben 313 610-et,

·      idén január és augusztus között pedig 195 310-et értékesítettek.

Az új Fiestát a Ford amúgy egy kényelmes, gazdaságos és biztonságos modellnek tartja, és márka roppant büszke a modellre, amit 1976 óta gyártanak. Az Autónavigátoron 424 darab vélemény alapján 3 csillagon áll (az 5-ből), a Népítéleten pedig a következő a megoszlás (533 darab vélemény után):

·      1976-2011 közötti gyártmányok ~3,5 csillag

·      a 2012-es modell 4 csillag

A kategória leginkább megbízható modellje amúgy a Toyota Prius C.

Alsó-közepes (vagyis kompakt) autók: Fiat 500L

A vezess.hu azt mondta róla, hogy a modellnek a legnagyobb baja az ára, vagyis lehet szeretni azt, de ezért a szerelemért borsos összegeket kell fizetni. Az Autónavigátoron kiemelték, hogy dizájnos, tágas és keveset fogyasztó modellről beszélünk, amely viszont nemcsak drága, de még a benne található motor is gyenge.

Az eladások Európában a következőképpen alakultak:

·      2012-ben 10 494 darab,

·      2013-ban 74 536 darab,

·      2014-ben 94 114 darab,

·      2015-ben pedig 85 357 darab lelt új gazdára.

·      Idén az első 8 hónap alatt 59 146 darabot értékesítettek.

A Népítéleten ~4,5 csillagon áll, 3 vélemény alapján. Az Autónavigátoron az 500-as 4 csillagot kapott 15 értékelést összegezve.

A leginkább megbízható modell ebben a kategóriában a Subaru Impreza.

Középkategóriás autók: Chrysler 200

Egy nálunk nem ismert modellről van szó, a 2010 óta gyártott Chrysler 200 ugyanis inkább az Egyesült Államokban érhető el, igaz, most már ott is mélyrepülésbe kezdett a modell az eladási adatok alapján. 2016-ban nyugdíjazzák is a típust, és befejezik az újak összeszerelését.

A Car and Driver oldalon 2,5 csillagot kapott (5 csillagból), az Edmundson 3,4-et, az Autoblogon 3-at.

A leginkább megbízható modell a kategóriában a Toyota Camry.

Felső-középkategóriás autók: Chrysler 300

Ismét egy hazánkban kevésbé ismert darab, de a 300-asból azért láthatunk párat a magyar utakon. Az Autónavigátoron a 300 C-t és a 300 M-et összesen 28-an osztályozták, és 5-ből 4 csillagot kapott, tehát a magyar tulajdonosok szeretik. A Népítéleten 17-en véleményezték, és ~3,5 csillag lett a jutalma.

A leginkább megbízható modell a kategóriában a Toyota Avalon.

Luxusautók: Mercedes-Benz S-osztály

Bizony, lehet szörnyülködni, mert a consumerreports.org összesítése szerint a nagyobb méretű luxusautóknál a Mercedes-Benz S-osztálya kapta a legkevésbé megbízható minősítést.

A kisebb, közepes méretű luxusautóknál a Cadillac ATS-t "díjazták" így, de a magyarok számára ez a modell legalább olyan ismeretlen, mint a Chrysler 200-as. A marcona, FBI-ügynökös külsejű ATS-t sem a Népítéleten, sem az Autónavigátoron nem találjuk a használói vélemények között, de ezen ne is csodálkozzunk.

A szedánt az Egyesült Államok mellett Kanadában és Kínában árusítják, de persze Európában is elérhető, csak épp senki nem veszi. Külön statisztikát nem tudunk mutatni, de az ismert, hogy a Cadillacekből az öreg kontinensen idén január és augusztus között még 500 darabot sem adtak el.

Az S-osztály "megbízhatatlansága" viszont azért is érdekes, mert a tervezők célja a ráncfelvarrott változattal épp az volt, hogy megalkossák a világ legjobb autóját. Hogy sikerült-e? Nehéz megmondani, de a válasz inkább az, hogy nem.

A Totalcar tesztjének is az volt a konklúziója, hogy egy jól összerakott autóról beszélünk, amely tele van innovatív megoldásokkal. Persze, 40 milliós árért (extrákkal) legyen is benne minden, ami szem-szájnak ingere.

Felhasználói vélemények Magyarországon (a kezdettől napjainkig):

·      Népítélet: 170 darab vélemény alapján valahol 3,5-4 csillag között vagyunk

·      Autónavigátor: 105 darab véleményből 3 csillag

A leginkább megbízható modellek: a közepes méretű luxusautóknál a Lexus CT 200h, a nagyobb méretű luxusautóknál a Lexus ES.

Sportautók: Chevrolet Corvette

Ajjaj, újabb döfés az érzékeny szíveknek, hiszen a Corvette-ről az amerikai filmek és tesztoszterontól duzzadó képek hatására mindig is azt gondoltuk, hogy egy ilyennel a nagybetűs élet dübörög a fenekünk alatt.

A Corvette 1953 óta hódít, és 2014 óta már a hetedik generációját éli a modell, tehát van mögötte hagyomány. Az más kérdés, hogy a CR szerint a kategóriájában ő a legkevésbé megbízható.

Amúgy a Corvette-ből 1953 óta közel 1,6 millió darabot szereltek össze, és az Indianapolis 500-as versenyen 13-szor választották felvezető autónak. Az ott nagy show, nem is akárkik ülnek ilyenkor a volán mögé:

·      1986-ban Chuck Yeager tesztpilóta és ezredes (Az igazak című filmben Sam Shepard alakította). Ő volt az, aki 1947-ben először lépte át repülőgépével a hangsebességet.

·      2002-ben Jim Caviezel színész (A passióban ő volt Jézus, mostanában A célszemély című sorozatban láthattuk)

·      2004-ben Morgan Freeman színész (Isten hangja, ha valaki nem tudná)

·      2005-ben Coli Powell volt amerikai külügyminiszter

·      2006-ban Lance Armstrong kerékpár-versenyző

·      2007-ben Patrick Dempsey színész és szépfiú (A Grace klinikából, többek között)

·      2008-ban Emerson Fittipaldi autóversenyző (Formula-1)

·      2013-ban Jim Harbaugh amerikaifoci-edző (a San Francisco 49ers után most a Michigani Egyetem csapatát vezeti).

A leginkább megbízható modell a kategóriában pedig nem más, mint a BMW 2-es sorozat

Egyterű: Chrysler Town & Country és Dodge Grand Caravan

Az egyterűk kategóriájában a CR egyből két vesztest is hirdetett. Egyik sem valami népszerű Európában, Magyarországon még használtan sem is igazán lehet kapni őket.

A Town & Country-t 1990 és 2016 között gyártották, idén már le is került a Chrysler kínálatából mint újonnan vásárolható autó.

Nem sokkal ismert tőlük a kategória leginkább megbízható tagja, a Toyota Sienna. A Toyota bálnája a sokgyerekes családanyák álma, de a modell nem épült be a hazai köztudatba.

Középkategóriás SUV: Nissan Pathfinder

Na, végre, valami, amit ismerhet a magyar. A Pathfindert 1985 óta gyártják a japánok, de az európai eladási adatok szerint nem túl rózsás a helyzet:

·      Amíg 2006-ban még 18 406-ot is eladtak belőle,

·      addig 2013-ban már csak 1868 talált gazdára.

·      2014-ben 1867-et,

·      2015-ben pedig 388-at értékesítettek.

·      Hogy mi a helyzet idén? 4 darab, nem több. Igaz, ez január és augusztus között, tehát a hátralévő hónapokban még alkothatnak valamit a Nissannál.

A leginkább megbízható autó a kategóriában pedig a Kia Sorento.

Luxus SUV: Cadillac Escalade

A nagy méretű luxus SUV-ok között az amcsik státuszautóját tekinthetjük a legkevésbé megbízhatónak, de ez legalább végre egy olyan modell, ami az 300-as mellett legalább rendelkezik magyar felhasználói véleményekkel.

Az Autónavigátoron 4 csillag az 5-ből, 2 értékelés alapján. Nem sok, de több mint a semmi legalább. Fentebb már írtuk, hogy az összeurópai eladás Cadillacből rendkívül kevés (500 alatt idén, január és augusztus között), de a tengerentúlon, az álmok országában azért már más a helyzet:

·      2014-ben 19 482,

·      2015-ben 21 230,

·      idén pedig január és augusztus között pedig 14 034 darab kapott új gazdát.

A leginkább megbízható ebben a kategóriában a Lexus GX.

Konklúzió?

Nos, nehéz azt mondani, hogy ezeket a modelleket kerüljük el messzire, mert CR listája még véletlenül sem jelenti azt, hogy minden Fiesta rossz, és minden Prius jó.

Ez egy tendencia, amire érdemes odafigyelni új autó vásárlásakor.

legkevésbé megbízhatógyakori hibák
Back to Blog