BLOG

Junk

6+1 alkatrész és kiegészítő, amit újrahasznosíthatsz

February 01, 20236 min read

Bevezető:

Azt gondolod, hogy az autóalkatrészek csak addig a pillanatig hasznosak, amíg a gépjárműben vannak, és amíg el tudják látni a rájuk bízott feladatot?

Vegyük a motort! A meghajtásért felel, és önmagában haszontalan? Vagy a rugók. Segítenek a biztonságos és kényelmes közlekedésben (plusz a rázkódás elnyelésében), de a garázs betonján heverve, főleg megtörve már a szeméttelepre valók. Ott van még a karosszéria: máshol nem hasznosítható, és sok más elemmel együtt egy roncstelepen kell végeznie.

Nos, ha ez jár a fejedben, akkor tévedsz! A leselejtezett alkatrészek élete ugyanis nem ér véget azzal, hogy az autószerelők ítéletet mondanak felettük, hiszen többségük újrahasznosítható.

Ne a durva, bebarnult újrapapírokra gondolj, ami gyerekkorunkban kidörzsölte a kezünket, hanem arra, hogy az autóalkatrészek újbóli felhasználása jó minőségű és biztonságos termékek megjelenésével jár.

Márpedig ez nemcsak környezetvédelmi, hanem gazdasági szempontból is fontos dolog, amire egy 21. századi autótulajdonos nagy figyelmet fordít.

ujrahasznosit

Mi az, hogy újrahasznosítás?

Az a tevékenység, amelynek során a hulladékká váló anyagokat nyersanyaggá vagy újra felhasználható anyagokká alakítjuk. Pontosabban nem is mi, hanem az erre szakosodott, szigorú szabályok szerint működő cégek, amelyek rendelkeznek a szükséges technológiával.

Ide tartozik a használt papír gyűjtése és újbóli felhasználása, az ócskavas és színesfém visszakeringetése, vagy üvegből, műanyagból készült anyagok, sőt, az elektronikai termékek újbóli hasznosítása.

„Ne dobd ki, jó lehet még valamire!”

Igen, pontosan erről beszélünk, csak ezt a dolgot egy kicsit most kibővítjük, és nem csak arra koncentrálunk, hogy egy selejtes autógumiból kiváló virágágyás lehet, hanem arra, hogy a folyamat ipari szinten is működik.

Az autóalkatrészek ugyanis olyan anyagokból készülnek, amelyeket nem célszerű és nem is szabad csak úgy kidobni, hiszen veszélyes hulladéknak számítanak. Éppen ezért egy bölcs lépéssel sok jó tehetünk magunknak és környezetünknek, ha gondoskodunk ezek reciklációjáról.

Szép szó, igaz? Legyen ez a jel 6+1 elemet tartalmazó lista indításához.

1. A szélvédő

A statisztikák szerint csak az Egyesült Államokban mintegy 15 millió szélvédőt cserélnek le újra minden egyes évben, és a selejtes alkatrészek többsége végül a szeméttelepen vagy roncstemetőkben végzi.

A lecserélt és kukába dobott alkatrészt nehéz újrahasznosítani vadiúj szélvédőként, hiszen a korszerű üveglapok több rétegből állnak össze, és ezeket polimer fólia segítségével illesztik egymáshoz.

A szendvicsszerű megoldás teszi lehetővé, hogy a szélvédő ne okozzon még nagyobb problémát akkor, amikor eltörik (például egy balesetnél), és persze emiatt van az is, hogy maga a recikláció is nehézkessé válik.

Persze vannak már vállalatok, amelyek képesek a leselejtezett szélvédőkből újat varázsolni, de a hulladék többségét még inkább üveggyapotból készült szigetelőanyagokká, betonblokkokká és üvegpalackokká alakítják.

A rétegezést elősegítő műanyagból pedig ragasztót készítenek.

2. Az autógumi

Ha megkopott, és az ajánlottnál már kisebb a barázdamélysége, akkor az abroncsra sem vár más, mint a csere, majd ideális esetben a gumisnál történő leadás.

Persze, egyszerűbbnek és mókásnak tűnhet inkább elásni a kert végében, valahol az akkumulátor mellé, de ezt ne tartsuk viccesnek, mivel az autógumi is veszélyes hulladék, így azt jobb, ha nem az erdő széli árokban tároljuk.

A selejtes autógumi leadásáért gyakran fizetnünk kell, de léteznek olyan vállalkozások, amelyek (kisebb mennyiségben) nemcsak átveszik és tárolják, de újra is hasznosítják az abroncsokat. A precíz feldolgozási folyamatok során őrleménnyé aprítják a használt gumit, majd azokból jó minőségű termékeket készítenek.

Csigázzuk fel egy kicsit az olvasót: lentebb kiderül, hogy mi készülhet például az ilyen őrleményekből.

Az elhasznált és selejtes autógumik világszerte komoly problémákat okoznak, az Egyesült Államokban például 2 százalékát teszik ki a teljes hulladéktengernek, még úgy is, hogy nagy részüket előtte már újrahasznosították.

3. Az akkumulátor

Az Egyesült Államokban statisztika is létezik rá, de valószínűleg az egész világon érvényes az a tendencia, mely szerint az akkumulátor az egyik legnagyobb arányban újrahasznosított alkatrésztípus.

A bátrak hazájában 98-99 százalékukat visszavezetik a piacra, ami annak is köszönhető, hogy a selejtes terméket az autótulajdonosok szinte mindig elviszik azokba a kereskedésekbe, ahol az újat majd megvásárolják.

Ez pedig így van jól, hiszen az akkumulátor mérgező kemikáliákat és nagy mennyiségű nehézfémet tartalmaz, így környezetvédelmi szempontból az a legjobb, ha minél kevesebb kerül belőlük a szemétbe. Hogy ez még véletlenül se történhessen meg, az Európai Unió szigorú szabályokat vezetett be ezzel kapcsolatban.

Az autókban használt ólomsav-tartalmú akksikat jó hatásfokkal lehet újrahasznosíthatni, így reméljük, hogy a magyar autótulajdonosok is leadják a selejtes termékeket az erre kijelölt helyeken.

4. A vízpumpa

Eltört a vízpumpa? Nem jött el a világvége, leszámítva azt az apró, de kellemetlen részt, hogy a sérült alkatrészt újra kell majd cserélni. De a régit még ekkor sem szabad eldobni, hiszen a selejtes vízpumpa is újra beállítható a csatasorba.

Az Egyesült Államokban az alkatrész-kereskedések és az állam közös programot is létrehozott az újrahasznosítás érdekében. Az új vízpumpáért a betétdíjhoz hasonlóan plusz pénzt kell ott fizetni, de ezt az összeget az elromlott alkatrész beadása után visszakapják az autótulajdonosok.

A fémből készült alkatrészt Magyarországon is újrahasznosíthatjuk, ezért semmi esetre se engedjük, hogy az szeméttelepre vagy bárhol máshol lerakásra kerüljön.

5. A műanyagból készült alkatrészek

Legyen szó lökhárítókról, sárvédőkről, műszerfalakról, lámpatestekről, visszapillantó tükrökről vagy bármilyen más műanyagból készült alkatrészről, ezek az elemek igencsak megterhelik környezetünket, hiszen a plasztiknak nagyon sok idő kell, amíg teljesen lebomlik.

Ne feledjük, hogy a műanyagalkatrészek nagy része kisebb sérülés vagy törés esetén is javítható, így nem kell azt rögtön eldobni. Ez főleg annak fényében jó hír, hogy egyes idomok igencsak költségesek, ha újonnan kellene megvásárolni őket.

De ha már megérettek a cserébe, akkor vegyük figyelembe, hogy a plasztik alkatrészek is az újrahasznosítható kategóriába tartoznak. A műanyaghulladékok újrahasznosításával nemcsak új alkatrészeket készíthetnek az ezzel foglalkozó cégek, de azok még fűtőanyagként is felhasználhatók. Ez persze nem a legideálisabb megoldás, de talán még mindig jobb, mint a lerakás.

Erősen javallott leadni a CD-ket és DVD-ket is az elektronikai hulladékok gyűjtőpontjain, hiszen azokból akár autóalkatrész is lehet az újrahasznosítást követően.

Sőt, a talán nem is olyan távoli jövőben még az is előfordulhat, hogy a műanyagot majd üzemanyagként használjuk fel. Egy japán kutató ugyanis olyan szerkezetet alkotott meg, amely gázolajjá alakítja a műanyag bevásárlószatyrokat.

6. Az autószőnyeg

Az az autószőnyeg, ami sok esetben újrahasznosított gumiból készül, tehát alapból egy környezetet és gazdaságot jobban kímélő megoldás a gyártása. A fentebb már említett gumiőrleményeket előszeretettel alkalmazzák például a téli latyakban jó szolgálatot tevő gumiszőnyegek előállítására.

Persze a dolog fordítva is működik, vagyis a lábunk alá kerülő kiegészítő a leselejtezés után is jó szolgálatot tehet.

A gumiból vagy szövetből készülő szőnyeg ugyanis a biológiailag le nem bomlók kategóriájába tartozik, ráadásul ezekből több millió így is a roncs- és szeméttelepeken végzi.

Mit csináljunk hát a kidobásra ítélt, rongyosra koptatott autószőnyegekkel? Keressük meg azokat a cégeket, amelyek szívesen beveszik, majd újrahasznosítják őket.

+1. Készíts bármelyikükből díszeket, más használati tárgyakat

Kis túlzással csak a képzelet szab határt annak, hogy mi mindent készíthetünk a leselejtezett, veszélytelen autóalkatrészekből.

A művészi vénával megáldott úttörők díszeket eszkábálhatnak belőlük, bár ehhez az egyéni látásmód mellett azért szükség van bizonyos munkaeszközökre és egy kis tapasztalatra. Mindenesetre láttunk már régi autóból készült ágyat vagy motorból összerakott dohányzóasztalt, sőt, ott vannak még a többiek:

·       a grillsütő,

·       a fotel és kanapé,

·       a számítógépes asztal,

·       a kulcstartó,

·       a lámpa,

·       a vécélehúzó,

·       az ajtókilincs,

·       a bárszék,

·       a poháralátét

·       vagy a szimpla dekorációs elem.

Ezekhez nem árt, ha az ember otthonosan érzi magát a garázsban, ha van affinitása, és ha tud bánni az átalakításhoz szükséges gépekkel (például egy esztergagéppel). Ez egy lelkes és hozzáértő baráttal vagy ismerőssel kiváltható, de ha megvan benned az a bizonyos lendület, akkor miért mondanál le egy ilyen kiváló mókáról?

Ki tudja, lehet, hogy ez lesz a hobbid, ami ellazít egy fáradtságos munkanap után.

Mi, a Cromaxnál fontosnak tartjuk a környezet védelmét és az újrahasznosítás népszerűsítését, ezért arra biztatunk titeket, hogy a selejtes alkatrészeket vigyétek el a gyűjtőpontokra, és adjátok le ott azokat.

Az internet világában könnyű megtalálni a lakóhelyetekhez legközelebbi gyűjtőpontokat. A fáradtság megéri, és utána nyugodtan beírhatod magadnak a jó pontot.

újrahasznosításfenntarthatóságautóalkatrészekkiegészítőkkörnyezetvédelemköltséghatékonyság
Back to Blog